News

678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu

678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname

Ve

1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu

             Resmi Gazete’ de yayınlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, günübirlik ev kiralayanlara da kimlik bildirimi (AKBS sistemine bağlanma ) zorunlu hale getirildi. Buna göre, 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nun ikinci maddesinin birinci fıkrasına, “bekar odaları” ibaresinden sonra gelmek üzere “günübirlik kiralanan evler” ibaresi eklendi.

 

Bununla birlikte günlük kiralık işi yapanlara bilgisayar kulanımı ve program alma zorunluluğu gelmiş oldu. Piyasadaki en ucuz kimlik bildirim otomasyon programı yılık 350$ civarlarında ortalama bir bilgisayar almak istediğinizde en azından sorun çıkarmayacak bir bilgisayar da 1500 tl desek günü birlik bir daire için yaklaşık sistem maliyeti……….. Tabi bu harcama adresleri aynı olmayan yani aynı Apt. Olmayan daireler için daire başına masrafınız. Çünkü AKBS sistemi adres başına bir tesis kodu veriyor çoklu tesis kodu da şuan için kulanılamadığı için işleyiş bu şekilde olması gerekiyor.

 

AKBS SİSTEMİNE GİRMEZSEM:

             678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, günübirlik ev kiralayanlara da kimlik bildirimi (AKBS sistemine bağlanma ) zorunlu hale gelmesinin ardından Bu evleri kiralayanlardan, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek biz dairelerimizin hepsini bu sisteme geçirdik fakat uygulamanın zorlasmasının tek sebebi aslında saat 00:00 ile 01:30 arasında boş evlerin bilgisininde gönderilmesi gerekiyor bilgisayar o saatlerde bozulursa veye internet problemi yaşarsanız. 03:00 e kadar yazılı olarak emniyet müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

 

Ülkemizin ve şehrimizin güvenliği için bu kurallara uymak çok önemli. Bu yüzden evlerimizde konaklayacak misafirlerimizin nifus cüzdanı örneklerini işletmecilere tam kişi sayısında verilmesi gerekmekte çünkü eksik ve yanlış bilgi girişide cezai işlemle karşılaşıyor….

 

                                                                      Bu yazı sadece bilgi verme amacı ile yazılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir